Jak wyleczyć ostrogę piętową?

Jak wyleczyć ostrogę piętową?

Jak wyleczyć ostrogę piętową? Ostroga piętowa to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości natury podologicznej. Nie tylko skutecznie utrudnia pacjentom codzienne funkcjonowanie, ale także sprawia niemałe kłopoty w jej właściwym rozpoznaniu. Czym dokładnie jest ostroga piętowa i w jaki sposób powinno się ją leczyć?

Ostroga piętowa i jej przyczyny

Ostroga piętowa to bardzo specyficzna dolegliwość, będąca rodzajem przerostu kostnego. Dotyka on wyrostka kości piętowej, która to następnie uciska ścięgna i więzadła w stopie. To z kolei najczęściej powoduje wystąpienie stanu zapalnego, który wywołuje bardzo uciążliwe i nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Ostroga piętowa jest schorzeniem szczególnie nieprzyjemnym, w niektórych przypadkach może wręcz uniemożliwić swobodne funkcjonowanie.

Polecamy : https://kerpro.pl/podohelp-podpietki-silikonowe-rozmiar-s-2-szt/

Jak wyleczyć ostrogę piętową?
Jak wyleczyć ostrogę piętową?

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej nie zostały jednoznacznie rozpoznane ani określone. Specjaliści mówią jednak o kilku czynnikach, które mogą mieć wpływ na jej występowanie. Ryzyko pojawienia się problemu ostrogi zdecydowanie zwiększa przebyty uraz mechaniczny kości piętowej. Może to być jej stłuczenie, a nawet złamanie, także złamanie zmęczeniowe, pojawiające się u osób starszych.

Ponadto za problem odpowiedzialne mogą być również nieprawidłowości natury reumatoidalnej oraz naczyniowej. Za zwiększone ryzyko wystąpienia bolesnego problemu ostrogi odpowiedzialne może być też regularne oraz długotrwałe naruszanie kości piętowej i jej nadmierne obciążanie. Pośrednimi tego przyczynami bywają nadwaga lub otyłość, a także nieprawidłowa budowa kończyn dolnych lub samych stóp oraz niewłaściwa motoryka chodu. Może to być również przebyta kontuzja stopy oraz jej szczególne obciążenie na skutek intensywnie uprawianego sportu lub pracy stojącej. Kość piętową obciąża także długotrwałe noszenie źle dopasowanego obuwia oraz chodzenie w butach na bardzo wysokim obcasie. 

Ostroga piętowa – leczenie

W przypadku pojawienia się problemu ostrogi piętowej konieczne jest możliwie jak najszybsze podjęcie leczenia. Dolegliwość ta jest jednak na tyle uciążliwa, a z czasem także bolesna, że pacjenci sami zgłaszają się do specjalisty podologa.

Proces leczenia rozpoczyna się oczywiście od przeprowadzenia starannego wywiadu. W ten sposób specjalista zyskuje cenne informacje na temat trybu życia pacjenta, ale także możliwych przyczyn, stojących za pojawieniem się problemu. Po postawieniu fachowej diagnozy podolog przystępuje do właściwego leczenia, które rozpoczyna się od odciążenia pięty. W tym celu konieczne jest założenie pacjentowi specjalnego opatrunku. Podolog wykonuje także specjalny masaż stóp oraz pięt, może również wykonać lub zalecić lecznicze kąpiele chłodzące. 

W leczeniu ostrogi piętowej stosuje się metodę tak zwanego tapingu, czyli specjalistycznego oklejania stóp stworzonymi w tym celu plastrami, nazywanymi także taśmami. Mają one za zadanie odciążyć piętę, jak również zminimalizować dolegliwości bólowe, a tym samym poprawić komfort codziennego funkcjonowania pacjenta. W trakcie leczenia podolog najczęściej zaleca również przyjmowanie dostosowanych środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Terapia farmakologiczna ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale także wygaszenie stanu zapalnego pięty. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmować można zarówno w formie doustnej, jak i w postaci iniekcji bezpośrednio w okolice zapalenia. Powinno ono być skonsultowane z lekarzem. 

Leczenie ostrogi piętowej to proces, który bywa żmudny i długotrwały. Co więcej, nierzadko wymaga on współpracy kilku specjalistów. Jedną z metod leczenia dolegliwości jest łączenie wykonywanych w gabinecie podologicznym lub w domu masaży i kąpieli z naświetlaniem promieniami RTG. W ekstremalnych przypadkach konieczne może być chirurgiczne, operacyjne usunięcie ostrogi.

Ostroga piętowa – pielęgnacja i zapobieganie 

Po zakończonej terapii podolog powinien zalecić pacjentowi zachowanie należytej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki. Dzięki temu pacjent może ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia problemu. Bezpośrednio po zakończeniu terapii należy w sposób szczególny oszczędzać stopę, nie stać ani nie chodzić zbyt długo, aby nie narazić wrażliwej jeszcze pięty na obciążenie lub uszkodzenie. Należy także pamiętać o starannym dobieraniu obuwia, zarówno pod kątem jakości, jak i jego właściwego rozmiaru. Buty nie mogą być zbyt ciasne ani za małe, powinny odznaczać się wysoką jakością, posiadać sztywne zapiętki oraz dodatkową wkładkę amortyzującą. Osoby narażone na wystąpienie problemu ostrogi piętowej, a także w trakcie jej leczenia powinny również regularnie wykonywać specjalne, zalecone przez podologa ćwiczenia. Jest to między innymi rozciąganie mięśni łydek oraz stóp, a także rolowanie stopy za pomocą twardej piłeczki czy wałka rehabilitacyjnego. 

Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl