Rekonstrukcja paznokcia, czyli odbudowa, jest zabiegiem służącym do wypełnienia ubytku płytki paznokcia. Aby można było je odbudować, 1/3 pokładu musi być zakonserwowana i nie może być na nim grzybicy. Rekonstrukcja to prosty, szybki i przede wszystkim skuteczny zabieg.
Dlaczego płytka paznokcia łatwo ulega uszkodzeniu?
Podolog ma bardzo ważne zadanie. Jest to mechanizm obronny łożyska, które przyczepia się do naskórka. Służy do ochrony przed uszkodzeniami i drobnoustrojami. Paznokcie cały czas stykają się z elementami zewnętrznymi, przez co łatwo ulegają obcięciu, zniszczeniu czy obciążeniu. Ponadto mogą być atakowane przez dermatofity, co prowadzi do rozpadu keratyny w płytce paznokcia i rozwoju grzybicy. Infekcje grzybicze mogą powodować pogorszenie stanu paznokcia i jego znaczne osłabienie, powodując tworzenie się ubytków na jego powierzchni. Ważne jest, aby rekonstrukcja paznokcia nie była wykonywana na płytce z grzybicą.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?
Celem rekonstrukcji paznokcia jest odbudowa pokładu i wypełnienie wszystkich jego niedoskonałości. Podiatrzy stosują różne metody umieszczania, wybierając tę, która działa dla pacjenta. Specjalista z zakresu podologii posiada odpowiednią wiedzę z zakresu chorób stóp i ich problemów. Podiatra najpierw ogląda stopę i określa stopień ubytku. Następnie określ, czy występuje infekcja grzybicza. W razie wątpliwości może zlecić badanie mikologiczne.
Zabieg rekonstrukcji paznokcia powinien być zawsze wykonywana przez wykwalifikowanego podologa. Rekonstrukcja polega na przebudowie pokładu i doprowadzeniu go do naturalnego kształtu. Zabieg ten stosuje się w przypadku paznokci, które w trakcie zabiegu uległy uszkodzeniu mechanicznemu, rozdwajaniu, łamliwości, zdeformowaniu lub wypadnięciu z łożyska.
Profesjonalna jakość stóp o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych do odbudowy. Dzięki odbudowie paznokcie odzyskują swój naturalny wygląd. Są również chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Podiatrzy polecają produkty pielęgnacyjne, które przyspieszają cały proces rekonwalescencji.
Kiedy konieczna jest rekonstrukcja paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest w przypadku defektu w płytce paznokcia. Najczęściej problem ten dotyka osoby po urazach mechanicznych. Wskazaniami do odbudowy są:
- wrastająca płytka paznokcia,
- krwiak podpaznokciowy,
- powikłania po zakażeniach grzybiczych,
- zdzieranie paznokci,
- po chirurgicznym usunięciu płytki paznokcia,
- kruche paznokcie.
Najlepiej skonsultować się z podiatrą od razu po zauważeniu ubytku na płytce paznokcia. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.
Co to jest rekonstrukcja paznokcia?
Zbierz historię medyczną i przeprowadź dokładną diagnozę przed rekonstrukcją pokładu. Specjalista ocenia charakter i rozległość urazu, a następnie wyklucza przeciwwskazania do rekonstrukcji paznokcia. W przypadku stanu zapalnego lub objawów czynnej infekcji konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Po zakończeniu rozpoczyna się cały proces. Rekonstrukcja odbywa się na różne sposoby. Do odbudowy paznokcia stosuje się substancję żelową lub akrylową. Produkty te często zawierają substancje przeciwgrzybicze. Celem odbudowy jest imitacja naturalnego paznokcia i zastąpienie na pewien czas naturalnej płytki paznokcia. Dzięki niemu uzyskuje się dobre efekty estetyczne i terapeutyczne. Odbudowane panele można malować i konserwować. Procedura jest prosta i bezbolesna.
Odbuduj płytkę paznokcia – krok po kroku:
- wywiad i badanie palpacyjne,
- czyszczenie płytki paznokcia i pozostałości po łóżku,
- wprowadzenie odpowiedniej terapii, np. usunięcie grzybicy lub krwiaka (jeśli to konieczne),
- odbudowa płytki i łożyska paznokcia,
- nałożenie masy do odbudowy, następnie utwardzenie,
- przygotowanie podkładu za pomocą frezów i polerek,
- zastosowanie odmładzaczy skóry wokół paznokci.
Odbudowa paznokcia ma długotrwałe, czasem do końca życia efekty. Jednak ważne jest, aby być na bieżąco z profilaktyką i postępować zgodnie z radami podologa. Czasami problem powraca.
Przeciwwskazania do rekonstrukcji paznokcia:
- noszenie butów, które są za wąskie lub za ciasne (szpilki, trampki, sztyblety, baletki),
- nieleczona infekcja grzybicza lub bakteryjna,
- stany zapalne okolicy płytki paznokcia,
- angażowanie się w intensywną aktywność fizyczną, taką jak bieganie, taniec,
- długość paznokcia jest mniejsza niż ¼ całkowitej długości macierzy,
- po operacji,
- po usunięciu egzostoz lub osteofitów (rekonstrukcja po min. 2 latach).
Odbudowa paznokcia jest całkowicie bezpieczna i daje naturalny i estetyczny efekt. Dzięki niemu każda pacjentka może cieszyć się pięknymi paznokciami, a jednocześnie wygodnie nosić odkryte buty.