Na co pomaga miód spadziowy?

Na co pomaga miód spadziowy?

Na co pomaga miód spadziowy? Miód spadziowy niektórzy nazywają wyjątkowym, gdyż nie powstaje on z nektaru kwiatów, a z wydzieliny mszyc i czerwców żerujących na liściach drzew. Ma on charakterystyczny smak i cechuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Na co pomaga miód spadziowy?

Jak powstaje miód spadziowy?

Sposób, w jaki powstaje miód spadziowy, może zaciekawić niejednego. Większość z nas uważa, że miody wytwarzane są z nektarów i rzeczywiście, w przypadku wielu gatunków tak właśnie jest. Niemniej jednak nieco inaczej wygląda to w przypadku miodu spadziowego. Tutaj bowiem mamy do czynienia z charakterystyczną substancją, jaką jest wydzielina mszyc i czerwców, które żerują na liściach drzew. Jest ona lepka, a do tego ma słodki zapach, który działa jak wabik na pszczoły. Te dodatkowo zagęszczają ją, następnie przenosząc do ula, gdzie wydzielina jest składowana. Miód spadziowy z https://mojemiody.pl, wbrew pozorom, nie jest produktem niskiej jakości. Wręcz przeciwnie – choć otrzymujemy go z nietypowej substancji, to powstaje w najczystszych lasach. W Polsce ten gatunek nie jest szczególnie popularny, głównie ze względu na jego cenę. Miód spadziowy możemy nazwać towarem deficytowym na rynku pszczelarskim, dlatego za słoiczek trzeba zapłacić naprawdę sporo. To między innymi sprawia, że miód spadziowy nie cieszy się tak dużą popularnością, jak na przykład lipowy. Jednocześnie zwróćmy uwagę na jego charakterystyczny zapach, który nieco przypomina czysty las. Miód spadziowy może pachnieć igliwiem i żywicą, co nie dla wszystkich jest równie atrakcyjne.

Jakie właściwości ma miód spadziowy?

Na co pomaga miód spadziowy?
Na co pomaga miód spadziowy?

Miód spadziowy https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Spadziowy/28 na przełomie lat nazywany był miodem królewskim. Wszystko dlatego, że posiada on szereg właściwości prozdrowotnych. Zawiera aż 9 razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe, co nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Jako jedyny zawiera w sobie srebro, cynę, molibden i wanad. Jest bogaty w witaminy A, B6, B12, PP i K. Zawiera również wiele substancji, która pomagają radzić sobie z infekcjami sezonowymi – mowa tutaj przede wszystkim o substancjach antybiotycznych. Dzięki temu wspomaga leczenie przeziębienia, grypy czy innego typu zakażeń o charakterze sezonowym. Reguluje przemianę materii oraz pracę serca, obniża ciśnienie krwi i usprawnia krążenie. Poprawia również pracę nerek. Łagodzi uporczywy kaszel, głównie ze względu na właściwości wykrztuśne.

Miód spadziowy posiada właściwości odtruwające, przez co polecany jest osobom pracującym w warunkach szkodliwych. Dobrze sprawdzi się w przypadku tych, którzy mieszkają na terenach zanieczyszczonych, na przykład przez smog. Niektóre badania dowodzą, że jego regularne spożywanie pomaga łagodzić skutki napromieniowania. Co istotne, wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, dlatego warto spożywać go profilaktycznie, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie odnotowano przypadki zachorowań na raka. Miody spadziowe pomagają też poradzić sobie z poważniejszymi chorobami, takimi jak na przykład zapalenie płuc. Co ciekawe, polecają go również lekarze stomatolodzy, gdyż zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego. Z drugiej strony, w jego składzie przeważają cukry proste, dlatego też musimy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej po spożyciu miodu spadziowego. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju bakterii, a następnie próchnicy. 

Jak stosować i gdzie kupować miód spadziowy?

Miód spadziowy, ze względu na swoje właściwości, możemy spożywać profilaktycznie. Zawiera on mniej kalorii niż cukier, dlatego może posłużyć nam na przykład do słodzenia herbaty czy innych napojów. Pamiętajmy jednak, że traci swoje cenne właściwości w wysokich temperaturach. Dlatego też nie dodajemy go do płynu, który ma powyżej 40 stopni. Miód spadziowy możemy też spożywać solo, bezpośrednio ze słoiczka czy jako dodatek do śniadania. Miód spadziowy jest smaczny, a jednocześnie o wiele zdrowszy niż zwykły cukier czy tradycyjne, słodkie przekąski. Pamiętajmy, aby sięgać po niego nie tylko w momencie, gdy zachorujemy. Wiele osób posiłkuje się miodem spadziowym w czasie przeziębienia, lecz warto spożywać go w celach profilaktycznych, aby w ten sposób wzmocnić odporność organizmu.

Co ważne, miód spadziowy, co do zasady, nie psuje się, podobnie jak inne rodzaje miodów. Podlega on procesowi krystalizacji, ze względu na dużą zawartość cukrów, niemniej jednak można go bezpiecznie spożywać nawet po kilku tygodniach czy miesiącach od otwarcia. To sprawia, że naprawdę warto w niego zainwestować, gdyż wysoką cenę rekompensuje szereg właściwości prozdrowotnych i długi okres przydatności do spożycia. Pamiętajmy, że miód trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach – najlepiej w suchym i zaciemnionym miejscu. Ponadto zwróćmy uwagę na to, gdzie właściwie kupujemy miód spadziowy. Warto postawić wyłącznie na produkty z renomowanej pasieki – te powszechnie dostępne w marketach często zawierają sztuczne dodatki bądź nie są przechowywane we właściwy sposób. To powoduje, że miód traci swoje cenne właściwości, natomiast wciąż na pierwszy plan wysuwa się jego stosunkowo wysoka cena.