Operacja stawu biodrowego – czas rehabilitacji

Operacja stawu biodrowego - czas rehabilitacji

Operacja stawu biodrowego – czas rehabilitacji – operacja stawu biodrowego może u wielu pacjentów złagodzić ból i umożliwić im powrót do codziennego życia. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że operacja i rekonwalescencja na tym się nie kończą – rekonwalescencja to również bardzo ważny aspekt. To ona przywróciła nas do pełni zdrowia. Kiedy powinniśmy zacząć ćwiczyć pod okiem eksperta?

Wczesna rehabilitacja po operacji stawu biodrowego

Fizjoterapeuci mówią o tzw. dwóch fazach rehabilitacji po operacji stawu biodrowego – wczesnej i późnej. Ku zaskoczeniu wielu pacjentów, wczesna rekonwalescencja rozpoczyna się kilka dni po operacji. Zazwyczaj w pierwszej dobie po zabiegu pacjent układany jest w pozycji pionowej i powoli zaczyna dochodzić do siebie poprzez ruch lub wykonywanie prostych codziennych czynności. Wtedy pacjent powinien rozpocząć rehabilitację, która zwykle nie jest zbyt ciężka ze względu na jego stan ogólny. Polega na wykonywaniu ruchów kończyn – rotacji i wymachu. Fizjoterapeuci zalecają również ćwiczenia bierne na szynie CMP. Po ustawieniu pacjenta w pozycji pionowej można przejść do nieco bardziej wymagających ćwiczeń – zazwyczaj fizjoterapeuta wykona te 3-4 dni po zabiegu. Obejmują one podnoszenie kolan, prostowanie nóg do tyłu lub odwodzenie bioder na bok. Ważne jest, aby ćwiczenie nie było bolesne dla pacjenta, dlatego ilość ćwiczeń musi być zawsze dostosowana do indywidualnej sytuacji. Fizjoterapeuta najpierw weźmie pod uwagę aktualne wyniki badań i ogólny stan zdrowia pacjenta. Ważne jest, aby nie wykonywać tego ćwiczenia samodzielnie, ponieważ może to spowodować przepracowanie organizmu.

Nauka chodzenia po operacji biodra

Jednym z najważniejszych elementów rehabilitacji po operacji stawu biodrowego jest ponowna nauka chodzenia. Zwykle zaczynamy w 4. dobie po operacji, chociaż u niektórych pacjentów można to zrobić wcześniej. Początkowo potrzebowaliśmy chodzika rehabilitacyjnego, ponieważ pacjent nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Powinien wykonywać małe, powolne ruchy, pamiętając, aby pięta najpierw dotykała podłoża. Pacjenci uczą się chodzić z chodzikiem w ciągu kilku dni – jest to umiejętność, którą zwykle szybciej nabywają młodsi dorośli. Wtedy można rozpocząć naukę chodzenia bez balkonika i wykonywania podstawowych codziennych czynności, np. związanych z higieną osobistą. Po opanowaniu umiejętności chodzenia pacjent może zostać wypisany do domu. Nie oznacza to jednak końca rehabilitacji po operacji stawu biodrowego. Zamiast tego przechodzimy do fazy po rehabilitacji, czyli po wypisaniu pacjenta ze szpitala.

Rehabilitacja po powrocie do domu – na czym polega?

Operacja stawu biodrowego - czas rehabilitacji
Operacja stawu biodrowego – czas rehabilitacji

Pacjenci po alloplastyce stawu biodrowego muszą nauczyć się samodzielnego poruszania, aby w pełni odzyskać normalne funkcjonowanie. Zwykle chodzenie po płaskich powierzchniach nie stanowi dla nich problemu, ale wchodzenie po schodach czy wchodzenie pod górę sprawia im problem. Dlatego eksperci zalecają pacjentom chodzenie z laską. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie kule ortopedyczne, aby równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Chodzenie o kulach może trwać kilka dni lub nawet tygodni, w zależności od zdolności i wieku pacjenta.

Dalsza rehabilitacja http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ po operacji stawu biodrowego przebiega dwutorowo – z jednej strony pacjent udaje się do gabinetu fizjoterapeuty na ćwiczenia, a z drugiej część czynności wykonuje samodzielnie. Obejmuje to na przykład jazdę na rowerze lub pływanie. Jednak większość ćwiczeń musi poczekać, aż zgodzi się na to fizjoterapeuta. Początkowo koncentruje się na wzmacnianiu poszczególnych grup mięśniowych i zwiększaniu zakresu ruchu kończyny. To podstawa, aby pacjent mógł wrócić do normalnej aktywności i być bardziej aktywnym fizycznie. Fizjoterapia po operacji stawu biodrowego może trwać nawet kilka miesięcy, jednak wiele zależy od indywidualnej budowy ciała pacjenta. Zanim odzyskamy pełną sprawność musimy opanować sztukę wykonywania podstawowych i bardziej zaawansowanych ruchów. Zdrowi ludzie nie mają z tym problemu, ale może wystąpić po operacji stawu biodrowego.

Konsekwencje rezygnacji z rehabilitacji po operacji stawu biodrowego

Większość ekspertów zgadza się, że bez odpowiedniej rehabilitacji operacja stawu biodrowego nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Mówimy o wczesnym leczeniu i opiece poszpitalnej. Jeśli odzyskali sztukę chodzenia, pacjentom wydawało się, że wrócili do pełni zdrowia. Mimo to do pełnego wyzdrowienia potrzeba wielu godzin własnego wysiłku. Brak rekonwalescencji po operacji często niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, takie jak ból czy utrata pełnego zakresu ruchu. Pamiętaj, że rekonwalescencja musi rozpocząć się niemal natychmiast po operacji. Opóźnianie jej wydłuża okres rekonwalescencji, a także obniża komfort pacjenta.