Zespół cieśni nadgarstka – schorzenia związane z rodzajem wykonywanej pracy są diagnozowane i leczone przez chirurgów ortopedów – zespół cieśni to jedna z najczęstszych przypadłości wśród pracowników biurowych. Występuje podczas mechanicznego ucisku nerwu pośrodkowego między trzema ścianami kostnymi tego kanału a ustalaczem zginaczy, gęstym więzadłem rozciągającym się między łokciem a uniesieniem promieniowo-nadgarstkowym z przyczepami do zginacza nadgarstka i funkcji ścięgien palców. Pacjenci często zgłaszają problemy z nadgarstkiem do swojego ortopedy i otrzymują kompleksową diagnostykę i leczenie.
Dlaczego coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy ortopedów z powodu zespołu cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka zwykle dotyka osoby, które wykonują ruchy zgięcia i wyprostu ręki lub stabilizują staw nadgarstka, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z komputera. Kanał nadgarstka to przestrzeń otoczona strukturami kostnymi i podobnym do tunelu aparatem więzadłowym, przez który przechodzi szereg ścięgien i nerw pośrodkowy do palców ręki.
Przy obrzękach lub innych formach zmian wymiarów struktur anatomicznych tworzących kanał dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego wraz z objętością kanału, co jest główną przyczyną jego upośledzenia funkcji i dolegliwości bólowych. Pacjenci zgłaszający się do gabinetu ortopedycznego skarżą się na: pieczenie, ból, pieczenie, swędzenie. Drżenie palców, osłabienie po ściśnięciu i drętwienie niektórych palców lub dłoni. Dokucza im ból i bóle głowy od nadgarstka do łokcia.
Diagnoza zalecana przez chirurga ortopedę
Główną metodą diagnostyczną jest elektromiografia, badanie aktywności skurczowej mięśni na podstawie poziomu stymulacji elektrycznej. Dzięki temu badaniu można określić lokalizację neuropatii środkowej, a także zidentyfikować inne przyczyny zespołu cieśni nadgarstka.
Inne metody diagnostyczne obejmują:
- Stukanie w rurkę nerwową, powodujące mrowienie w palcach
- Bierne zgięcie i wyprost nadgarstka w stawie nadgarstkowym przy jednoczesnym nasileniu odczuć mrowienia, drętwienia i bólu
Choroby nadgarstka nie należy lekceważyć, a jeśli pojawi się ból lub osłabienie w tym obszarze, natychmiast umów się na wizytę u ortopedy, gdzie pacjenci mają dostęp do badań obrazowych i laboratoryjnych. Bez odpowiedniego leczenia może dojść do całkowicie nieodwracalnego uszkodzenia nerwów, a także ciężkiego upośledzenia funkcji ręki.
Zabiegi, które może zlecić lekarz ortopeda
Obecnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, rozróżnia się leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Działanie leków zalecanych przez ortopedów ma na celu wyeliminowanie przyczyny choroby, a także zmniejszenie bólu i obrzęku nerwu pośrodkowego. Inną opcją leczenia jest unieruchomienie nadgarstka ortezą, która odciąża staw nadgarstkowy i zmniejsza mechaniczne oddziaływanie na nerw pośrodkowy. W przypadku nieskuteczności takiego leczenia ortopeda może skierować pacjenta na operację. Operacja cieśni nadgarstka jest jednym z zabiegów chirurgicznych zalecanych pacjentom, u których objawy nie uległy poprawie w ciągu sześciu miesięcy lub dłużej. W przypadku pacjentów z łagodnymi objawami przydatne mogą być ćwiczenia fizyczne rozciągające i wzmacniające ręce. Ważne jest, aby pamiętać, że ćwiczenia powinny być wykonywane wyłącznie pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, w przeciwnym razie może to pogorszyć stan.
Płaskostopie to kolejny problem, z jakim pacjenci zgłaszają się do swojego ortopedy
Płaskostopie to deformacja stopy ze zwężonym (płaskim) sklepieniem. Zazwyczaj stopa ma dwa łuki: podłużny (wzdłuż wewnętrznej krawędzi stopy) i boczny (między podstawami palców). Oba łuki są zaprojektowane tak, aby utrzymać ciało w równowadze i zapobiegać drżeniu ciała podczas chodzenia.
Jeśli obciążenie stopy jest równoważone silnymi więzadłami i mięśniami, stopa funkcjonuje normalnie. W większości przypadków płaskostopie występuje z powodu słabych i przepracowanych mięśni nóg i stóp. Może to być spowodowane długotrwałym staniem lub chodzeniem i częściej zgłaszane jest lekarzom przez osoby pracujące godzinami w pozycji stojącej. Każdy, kto podejrzewa, że on lub jego dziecko ma płaskostopie, powinien skonsultować się z lekarzem ortopedą, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i leczenie.
W pierwszym etapie badanie przeprowadza lekarz specjalista, czyli lekarz ortopeda. Drugi etap to diagnostyka sprzętowa. Powszechną metodą jest diagnostyczne prześwietlenie rentgenowskie. W celu określenia stopnia płaskostopia wykonuje się zdjęcia rentgenowskie obu stóp patrząc bezpośrednio oraz z boku z obciążeniem. Leczenie płaskostopia ma na celu likwidację zespołów bólowych, wzmocnienie narządu ruchu, poprawę odżywienia tkanek oraz przywrócenie funkcji stopy. Szybka diagnoza zapewnia najlepsze możliwe wyniki leczenia, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz u siebie objawy typowe dla płaskostopia.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |