System przyszłości dostępny już dziś

System przyszłości dostępny już dziś

Najciekawszy system przyszłości dostępny już dziś. Świat elektroniki ewoluował w ostatnich latach bardzo szybko. Do każdego z nas trafia coraz więcej nowych produktów i rozwiązań. Widzimy panele fotowoltaiczne na dachu, odkurzacze poruszają się autonomicznie po podłodze, a inteligentne głośniki odpowiadają na nasze pytania. Czy taką wizję mieliśmy w głowach blisko dwie dekady temu na przełomie wieków? Coraz więcej obszarów naszego życia jest w jakiś sposób zautomatyzowanych. Co ciekawe, proces ten postępuje i ewoluuje. Warto wspomnieć chociażby o zwykłej bramie garażowej – początkowo otwierano ją ręcznie, później zastosowano napęd elektryczny z pilotem, a teraz system obsługi domu jest w stanie wykryć współrzędne GPS naszego smartfona zbliżającego się do posesji i sam otwórz bramę, żeby nie miał absolutnie żadnego członka rodziny do zapamiętania.

Nadchodzi odkurzacz, który najpierw jeździ po mieszkaniu i czyści je na podstawie algorytmu. Obecny może stworzyć mapę pomieszczenia, aktualizować ją i wracać do bazy podczas sprzątania, aby uzupełnić zapasy energii. Energia zwykle dostarczana przez ogniwa fotowoltaiczne instalowane w domach pochodzi ze źródeł ekologicznych, całkowicie odnawialnych i prawie niewyczerpalnych.

Nasze smartfony stały się naszymi pilotami, które kontrolują wszystko, ale do niektórych czynności wcale nie musimy z nich korzystać. Po prostu powiedz „Ok Google” lub „Hej Siri!” i możesz łatwo zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem lub aktywować poszczególne urządzenia. Za dotknięciem fizycznego przycisku mieliśmy również możliwość wyłączenia światła, opuszczenia ekranu, zasłonięcia rolet, włączenia projektora oraz podświetlenia szafki filmem w 4K. Najśmieszniejsze jest to, że za pięć lat te rzeczy staną się śmieszne i oczywiste, a nawet przestarzałe.

Samochód pełen elektroniki

Wszystkie systemy wspomagające kierowcę, nawigacja, świetny system audio – to już przeszłość. Jednak dzisiejsza jazda Teslą pozwala nam skorzystać z opcji Autopilota, zdjąć koło z trasy i zrelaksować się. Garść czujników i bardzo precyzyjne oprogramowanie, wykorzystujące sztuczną inteligencję do dalszego uczenia się i doskonalenia, dba o to, by samochód utrzymywał właściwy dystans, trzymał się własnego pasa ruchu i nie przekraczał dozwolonej prędkości.

W tym przypadku fotowoltaika powinna być uzupełnieniem, gdyż popularność pojazdów elektrycznych spowoduje wzrost zapotrzebowania konsumentów na energię. Dlatego już teraz można zobaczyć nowoczesne oświetlenie na ulicach miast, wykorzystujące baterie do uzyskania niezbędnej mocy.

Internet przedmiotów

System przyszłości dostępny już dziś
System przyszłości dostępny już dziś

Dziś motto wydaje się brzmieć: „Jeśli masz jakieś urządzenie elektroniczne, to na pewno da się je zrobić tak, aby można było je podłączyć do internetu.” Tym samym nasze piekarniki, lodówki i pralki zyskały zarówno prosty, jak i zaawansowany Internet możliwości. Pralka może wysłać powiadomienie o zakończeniu prania, lodówka może sporządzić listę zakupów i wyeksportować ją do odpowiedniej aplikacji, a program pieczenia można dostosować bezpośrednio w piekarniku na podstawie przepisu pobranego z sieci. Czy to jest przyszłość, którą się ekscytujemy? Trudno więc wyobrazić sobie jakąkolwiek opcję internetową, która zadowoliłaby suszarkę do włosów, toster i podgrzewacz wody. Chociaż dla każdego z tych projektów ktoś może spróbować sprawdzić tę możliwość.

To kolejne obszary, w których nierozerwalnie wiążemy urządzenie ze stałym dostępem do zasilania, aby mogło być online przez cały czas. Dlatego dzisiejsze domy jednorodzinne są często wyposażone w technologię, która dopiero w przyszłości stanie się naszą codziennością: fotowoltaikę. Niestety naturalne zasoby paliwowe kiedyś się wyczerpią i o ile świat nie dotknie jakaś niezwykła katastrofa klimatyczna, zawsze powinniśmy mieć nieprzerwany dostęp do słońca.

Instalacje fotowoltaiczne http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-swietokrzyskie/ są teraz również interesujące. Naukowcy pracują nad poprawą wydajności samych akumulatorów, z wielkim sukcesem od lat 90. Trend naszych czasów sprawia, że ​​panele fotowoltaiczne zostały wyposażone w specjalne moduły, które potrafią obliczyć wydajność inwertera i zbierać dane statystyczne. Potem chodziło o to, aby wszystko było online, więc ta rzecz zyskała również zupełnie nowy poziom funkcjonalności.

Za kolejne dwadzieścia lat świat odrodzi się na innych zasadach. Prawie na pewno nadal będą pasować do nowo rozpoczętego trendu tworzenia wszystkiego wokół siebie jako inteligentnych rzeczy. Niezależnie od tego, czy chodzi o fotowoltaikę, systemy klimatyzacji, samochody, zegarki czy zwykłe żarówki, dziś wszystko pozostaje inteligentne. Jeśli poprzedzimy tak zwaną inteligencję słowem „sztuczna”, otrzymamy odpowiedź na pytanie, co ludzie będą robić w ciągu następnych kilku dekad.

GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl
Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl