Jakie płytki wybrać do łazienki?

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Jakie płytki wybrać do łazienki? Wybór najlepszych płytek łazienkowych nie jest łatwym zadaniem. W sklepie można znaleźć wiele różnych płytek do łazienki w każdym stylu. Jak wybrać najlepsze płytki łazienkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze płytek łazienkowych?

Jak wybrać najlepsze płytki?

Każdy, kto szuka płytek do swojej łazienki, idzie do sklepu i od razu je wybiera. Zdaniem projektantów wnętrz to jednak bardzo duży błąd, ponieważ przede wszystkim trzeba zaprojektować samą łazienkę, uwzględniając rozmieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych w pomieszczeniu. Tylko w ten sposób można dokonać najlepszego wyboru odpowiednich płytek łazienkowych.

Wielkość łazienki ma znaczenie

W przypadku małej łazienki z wieloma różnymi urządzeniami łazienkowymi najlepsze płytki powinny być w jednolitym, stonowanym kolorze, aby optycznie powiększyć niewielką przestrzeń wnętrza. W dużej łazience łatwo popaść w obsesję na punkcie koloru.

Przy wyborze płytek ważna jest nie tylko wielkość łazienki, ale także ilość i wielkość różnych sprzętów, które się w niej znajdują. W małej łazience świetnie będą prezentować się nie tylko małe kafelki, ale również płytki wielkoformatowe (pod warunkiem, że można je ułożyć w co najmniej 2 rzędach bez przycinania).

Jakie płytki najlepiej sprawdzą się w łazience?

Ostatnio w projektowaniu płytek łazienkowych zdominowały dwa główne trendy. Pierwszą z nich są bardzo duże płytki, które pozwalają na podzielenie jak największej powierzchni przy jak najmniejszej liczbie fug. Płytki tak duże są idealnym tłem dla armatury łazienkowej i mebli.

Drugi trend w modzie jest dekoracyjny. We współczesnych kolekcjach producentów płytek można znaleźć różnego rodzaju dekoracje i dekoracje ścienne https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne (często w kolekcji występuje kilka różnych typów). W dekoracyjności dominują mozaiki, które można wykorzystać jako samodzielne wykończenie w łazience lub jako dekoracyjne uzupełnienie innych płytek.

Jak wybrać rodzaj płytek do stylu dekoracji łazienki?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek, dzięki czemu możesz znaleźć idealną płytkę do swojej łazienki:

  • W minimalistycznej łazience najlepiej sprawdzają się duże, gładkie płytki, takie jak imitacja szkła, skóry, metalu;
  • Do nowoczesnych łazienek najlepiej sprawdzą się płytki o wyraźnej geometrycznej fakturze lub ułożone w fakturze wielkoformatowej;
  • Płytki imitujące kamień lub drewno https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne doskonale sprawdzą się w łazience w stylu klasycznym;
  • Płytki o pofalowanej powierzchni lub nierównych krawędziach doskonale sprawdzą się w rustykalnej łazience;
  • Układ ściany naprzeciwko drzwi

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze płytek jest ułożenie ściany naprzeciwko drzwi. Efekt ganku zawsze decyduje o wyglądzie całej łazienki. Umywalkę na ścianie frontowej można ładnie wyeksponować za pomocą pasa ozdobnej cegły nad umywalką lub blatu umywalki połączonego z innymi płytkami. Jeśli na ścianie frontowej znajduje się wanna, na ścianie nad wanną można ułożyć dekoracyjną mozaikę.

Jakie są rodzaje płytek?

Obecnie w sklepie można znaleźć różne rodzaje płytek, do najpopularniejszych należą:

  • Glazurowane Są to bardzo cienkie płytki pokryte glazurą i stosowane wyłącznie na ściany;
  • Terakota, która może być gładka lub teksturowana, terakota ma niejednorodną teksturę;
  • Porcelana, idealna na podłogi;
  • Szkliwiony klinkier ma rustykalną estetykę ze względu na nierówny rozmiar;

Jaki rozmiar płytek jest najlepszy?

Jakie płytki wybrać do łazienki?
Jakie płytki wybrać do łazienki?

Dowolną aranżację łazienki ograniczają również różne rozmiary płytek ściennych i podłogowych. W stylowych łazienkach często nie oszczędza się na kolorze ani fakturze — kontrastujące kombinacje są stylowe. Dość popularnym trendem jest łączenie klasycznych płytek podłogowych z mozaikami, które można układać w poziome lub pionowe pasy, podkreślające wybrane fragmenty łazienki. Ciekawe efekty można uzyskać łącząc płytki o różnych szerokościach z tej samej serii w jednej łazience, np.: płytki 45×45 i płytki 45×15.

Bardzo ważne jest połączenie ściany naprzeciwko drzwi z podłogą. Jeśli płytki podłogowe nie są tego samego rozmiaru co płytki ścienne, możesz użyć innych elementów dekoracyjnych, takich jak wykończenia lub mozaiki. Innym sposobem łączenia płytek ściennych i podłogowych o różnych rozmiarach jest ułożenie płytek podłogowych we wzór rombu. Jeśli ściany są wyłożone kafelkami, cokół nie powinien znajdować się blisko podłogi (!). Cokół jest zwykle zastępowany listwami metalowymi lub MDF.

Ważne kolory fug

Fuga obok płytek to ważny element aranżacji łazienki. Właściwy wybór fugi może zrewolucjonizować łazienkę. Jednak zawsze warto wypróbować fugę przed jej nałożeniem, a choć sucha fuga będzie lżejsza, to i tak będzie można zobaczyć efekt końcowy.

Projektanci wnętrz mają różne preferencje, jeśli chodzi o dobór fug. Niektórzy wybierają płytki, które tworzą subtelne połączenie z płytką – w tym samym odcieniu co płytka lub w jaśniejszym odcieniu. Jednak coraz większą popularnością cieszą się fugi, które kontrastują z kolorem płytek.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl